Teheccüd Namazını Fazileti

Teheccüd namazlarına kalkıyorsunuz lâkin içinizden teheccüd namazı kılmayanlarda var. Hâlbuki bilmezler ki Mevlâ Te‘âlâ Kur’ân-ı Kerîm’de teheccüd namazı kılanları överek zikretmiştir.

(١٦) تَتَجَافٰى جُنُوبُهُمْ عَنِ الْمَضَاجِعِ يَدْعُونَ رَبَّهُمْ خَوْفاً وَطَمَعاًۘ وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ يُنْفِقُونَ

“Onlar o kimselerdir ki geceleyin namaz kılmak için yataklarından kalkarlar. Rablerine, azabından korkarak ve rahmetinden ümit var olarak dua ederler. Kendilerine verdiğimiz rızıklardan da hayır yollarına harcarlar.” (Secde Suresi, Âyet: 16)

Efendimiz buyuruyor: Mahşerde evvelkiler ve ahirkiler cem olunca bir münadi: “Geceleyin namaz kılmak için yataklarından kalkanlar kaim olsunlar.” Diye nida edecek, fakat çok az kişi kalkacak. Sonra: “Darlık ve bollukta Allah’a hamd edenler kaim olsun.” Denilecek yine çok az kişi kalkacak. Bunların hepsi cennete sevk edilecek. Sonra diğer insanların muhasebesine başlanacak.

Gece namazına kalkanlar çok az neden? Sabaha kadar hır hır hır diye hızar biçiyorlar. Yani hır hır hır diye uyuyorlar da ondan.

Peygamber Efendimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) ne yapardı? Geceleyin kalkar ayakları şişene kadar namaz kılardı. Sabah namazının sünnetini kıldıktan sonra kısa bir müddet istirahat eder sonra da kalkıp farzı kılar işrak vaktini beklerdi.

Melekler de terakki imkânı yoktur bizlerde ise vardır. Bizim terakkimize sebep olan nefis ve şeytan ile mücadele hâlimizdir.

Şeytanın bizi doğru yoldan saptırmaya uğraşması kendine zarar bize ise faidedir. Müslümanlığımız nereden belli olacak? O fuhuş yaptırmak isteyecek biz ise ona, uymayacağız. Mevlâ Te‘âlâ da bizi bu sebepten mükâfatlandıracak.

Mahmud Efendi (Kuddise Sirruhû), Sohbetler